Trener-personalny-Poznań-trening-na-trx

Trening TRX dla niewtajemniczonych

 

Wprowadzenie do treningu TRX

Co wspólnego mają ze sobą trening TRX, mikrofalówka i internet? Na pierwszy rzut oka nic, a jednak – wszystkie zostały wymyślone na potrzeby armii. Najdoskonalsze rozwiązania powstają zwykle w wojsku, by usprawniać życie żołnierzy. Dopiero później, po sprawdzeniu w ekstremalnych warunkach, zostają udostępnione cywilom. Tak tez było z treningiem TRX (Total-body Resistance Exercise), czyli treningiem w podwieszeniu przy użyciu specjalistycznych taśm mocowanych do sufitu, framugi drzwi, drzewa czy specjalnej bramki.

Na czym polega trening TRX

Trening TRX to umiejętne wykorzystanie masy ciała ćwiczącego i grawitacji, by stworzyć zestaw ćwiczeń angażujący wszystkie partie mięśni. Podstawowy zestaw zawiera około stu ćwiczeń. Każde z nich można modyfikować, indywidualnie dostosowując poziom jego intensywności do aktualnych potrzeb i możliwości trenującego. Trening taki wzmacnia i rozbudowuje mięśnie, stabilizuje ciało dzięki oddziaływaniu na mięśnie głębokie, poprawia koordynację oraz równowagę.

Dla kogo trening TRX?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być prosta: dla każdego. Niezależnie od Twojego stopnia zaawansowania, osobistych preferencji, podstawowej dyscypliny sportowej, którą uprawiasz czy aktualnej kondycji – ten trening może być doskonałą formą urozmaicenia, kreatywnego rozwinięcia treningu. Przecież wzmocniona postawa, lepsza równowaga i poprawiona koordynacja ruchowa są wskazane w każdym sporcie.

TRX dla osób początkujących

Nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet raczkujący w świecie fitnessu mogli korzystać z dobrodziejstw treningu przy użyciu taśm TRX. Dzięki wielości możliwych ruchów i stopniowalności poziomu zaawansowania ćwiczeń, każdy może sobie pozwolić na ten wyjątkowo skuteczny trening.

Ważne jednak, by osoby rozpoczynające swoją przygodę z tym innowacyjnym stylem aktywności fizycznej zaznajomili się z jego podstawowymi zasadami . Warto tu zasięgnąć rady profesjonalnego trenera osobistego. Podczas kilku wstępnych spotkań dowiesz się, jak bezpiecznie i efektywnie ćwiczyć. Teoretycznie system ten pozwala maksymalnie zmniejszyć ryzyko kontuzji, jednak żeby móc wykorzystać wszelkie jego zalety, niezbędne jest fachowe przeszkolenie. W końcu chodzi o Twoje zdrowie!

TRX dla zaawansowanych

Niech rekomendacja dla początkujących nie zwiedzie stałych bywalców siłowni. Dla nich także ten rodzaj treningu może okazać się szalenie atrakcyjny. Nie tylko jako forma urozmaicenia codziennej aktywności ruchowej, ale także jako stałe przesuwanie własnych granic możliwości. Wiadomo, że samym rozmawianiem nikogo jeszcze nie przekonano do treningu, ale jako argument obrazujący wszechstronność jego zainteresowania niech posłuży fakt, że z taśm TRX regularnie korzystają takie gwiazdy sportu jak Michael Phelps, Maria Sharapova czy drużyna FC Liverpool.  

Efekty treningu TRX

Regularne korzystanie z treningu w podwieszeniu z pewnością zaowocuje aktywacją i wzmocnieniem mięśni głębokich, stabilizacją poprawnej postawy i rozbudowaniem różnych partii mięśni. A wszystko to z należytą troską o ochronę stawów i kręgosłupa przed przeciążeniami i kontuzjami. Po pierwsze, nie ma tu mowy o przedźwignięciu się spowodowanym wrzuceniem zbyt dużej ilości żelaza na sztangę – ile ważysz, tyle maksymalnie podnosisz. Co za tym idzie, nie wymuszasz na swoim ciele nienaturalnych zachowań, do jakich może dochodzić przy próbie dźwignięcia za dużych ciężarów. Po drugie, wykonujesz ruchy koordynujące pracę wielu grup mięśniowych. W treningu, jak w życiu – nie izolujesz pojedynczych mięśni, narażając je na ryzyko kontuzji.

Podsumowanie

Podsumowując, trening TRX jest treningiem dla każdego. Zdecydowanie warto go spróbować, wybierając kilka sesji z trenerem personalnym, którym umiejętnie wprowadzi Cię w arkana tej fitnessowej sztuki rodem z amerykańskiej armii. Przy poznaniu kilka fundamentalnych reguł – reszta staje się przyjemnością, z której możesz korzystać zarówno na siłowni, jak i w domu czy w trakcie podróży.

PODOBNE WPISY:

CHCESZ SKORZYSTAĆ Z DARMOWEJ KONSULTACJI Z TRENEREM?