Trening funkcjonalny definicja

Niemal każdy trener personalny oferuje usługi pod nazwą trening funkcjonalny. Co to jest? W czym tkwi istota treningu funkcjonalnego? Czym różni się od innych rodzajów treningów? Dziś tłumaczymy, na czym polega prawdziwy trening funkcjonalny i jak należy go przeprowadzić, by był efektywny. Zapraszamy do dalszej lektury.

 

Co to jest trening funkcjonalny?

 Na wstępie wyjaśnijmy sobie, czym jest w ogóle trening funkcjonalny. Przede wszystkim jest to specyficzna odmiana treningu, bazującego na wiedzy z zakresu fizjoterapii. Jego zadaniem jest nabycie i/lub poprawienie konkretnej umiejętności oraz próba przywrócenia maksymalnej sprawności poprzez systematyczną pracę. Jest to możliwe dzięki specjalistycznie dobranym ćwiczeniom.

Wybór konkretnych zestawów musi być jednak poprzedzony wysokiej jakości analizą i diagnozą stanu fizycznego trenującego. Specjalista – trener personalny – na początku stwierdza zaburzenia pewnych wzorców ruchowych, wady postawy, nieharmonijnie rozwijające się partie mięśniowe, niewystarczającą wydolność czy zbyt słabą stabilizację. Dopiero na tej podstawie może zalecić sposób pracy nad danym parametrem i sporządzić profesjonalny plan treningowy.

Obiegowa opinia głosi, że trening funkcjonalny to taki, podczas którego usprawnia się różne funkcje naszego ciała, próbując odwzorować ruchy towarzyszące nam w codziennych aktywnościach. Bynajmniej, nie jest to całą prawdą. Wydaje się to sporym uproszczeniem. Owszem, ćwiczenia w treningu funkcjonalnym są wielopłaszczyznowe i angażują wiele partii mięśni. Jednak nie oszukujmy się: balansowanie na jednej nodze podczas robienia przysiadów na piłce bosu ma niewiele wspólnego z naśladowaniem ruchów wykonywanych w codziennym życiu.

Podsumowując, istota tego typu treningu tkwi: po pierwsze, w trafnej diagnozie problemu, którego chcemy się pozbyć dzięki wizytom w klubie fitness, a po drugie, w indywidualnym dostosowaniu zestawu najodpowiedniejszych ćwiczeń.

Podstawa treningu funkcjonalnego

Skuteczność treningu musi iść w parze z bezpieczeństwem wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Właśnie dlatego pod okiem dobrego trenera personalnego możesz być spokojny, że wszystko pójdzie sprawnie. Specjalista zadba bowiem o to, byś zrozumiał, jak ważne jest napięcie mięśni głębokich przed wyprowadzeniem jakiegokolwiek dalszego ruchu. Na przykład stabilizację kręgosłupa (która minimalizuje ryzyko urazów) zapewni odpowiednia praca mięśni brzucha. Twój trener powinien ci to uświadomić, zanim rozpoczniecie serię treningów funkcjonalnych.

Prawidłowy trening funkcjonalny

Dobrze skomponowany zestaw ćwiczeń w treningu funkcjonalnym zapewnia zbalansowany rozwój zarówno mięśni głębokich, jak i powierzchownych. Te pierwsze odpowiadają za stabilizację, te drugie za siłę i przyspieszenie. Te pierwsze często są pomijane podczas samodzielnie konstruowanych treningów, te drugie zaś przeceniane w czasie spontanicznych wizyt na siłowni. Z pewnością zestaw ułożony przez profesjonalnego trenera personalnego zagwarantuje, że oba układy mięśniowe będą się rozwijały harmonijnie i efekt treningu będzie holistyczny.  

Zasada małych kroczków w treningu funkcjonalnym

Wszelkie metody wprowadzane w treningu funkcjonalnym należy przede wszystkim odpowiednio dopasować do aktualnych możliwości osoby trenującej. Jako podopieczny powinieneś mieć stopniowo zwiększany poziom trudności poszczególnych ćwiczeń. Modyfikacje muszą łagodnie prowadzić od tych łatwych wersji do co raz trudniejszych. Dzięki temu można zadbać o idealną postawę i zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim stawom i mięśniom zaangażowanym w dane ćwiczenie. Instrukcje, wydawane przez trenera personalnego towarzyszącego ci w treningu, zapewnią prawidłowe ustawienie tułowia i kończyn, a tym samym najlepsze rezultaty w postaci stabilizacji całego ciała.

Pamiętaj, tu nie liczy się ilość powtórzeń czy czas, a perfekcyjna poprawność ruchu, całkowita kontrola nad kręgosłupem i stymulacja systemu nerwowego w celu przywrócenia utraconych wzorców ruchowych.

Aby spróbować profesjonalnego treningu funkcjonalnego pod okiem specjalisty, umów się już teraz na bezpłatny trening wprowadzający z naszymi fachowcami. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy.