Zdrowy sen lepszy niż dieta

 

Dieta redukcyjna, zdrowa żywność, większa aktywność fizyczna, regularne treningi – wszystko to wpisujesz w swój kalendarz od dawna, a efektów brak. Znasz to? Czasem pomimo wysiłku, który wkładamy w prowadzenie określonego trybu życia, waga stoi w miejscu i centymetry nie spadają. Przyczyną może być brak… snu. Tak, dobrze widzisz. Sen w odpowiedniej ilości i jakości wspomaga metabolizm i hamuje napady głodu. Ale po kolei – zapraszamy do lektury.

Wpisz sen w kalendarz

Znasz to zdanie Marcela Acharda, które mówi: „Ludzie wierzą, że aby zdobyć sukces trzeba wcześnie wstawać. Otóż nie – trzeba wstawać w dobrym humorze”? Zgadzamy się z nim w pełni, dlatego pójdziemy o krok dalej i powiemy: „Ludzie wierzą, że aby czuć się w pełni wypoczętym po przebudzeniu trzeba długo spać. Otóż nie – trzeba spać dobrze”. Co to oznacza w praktyce? Już wyjaśniamy!

Planowanie swojego dnia zacznij od… nocy. Dobrze przespana noc to gwarant mnóstwa energii i zapału do stawiania czoła wyzwaniom następnego dnia. Co sprzyja wysokiej jakości snu? Przede wszystkim brak zaburzeń w naturalnym cyklu, który trwa zawsze 90 minut. Dobry sen zatem powinien utrzymywać się przez wielokrotność 1,5 godzinnego okresu – najlepiej, gdy jest to 7,5 godziny, chociaż 6 lub 9 godzin także jest dopuszczalne.

Wiedząc, o której musisz wstać kolejnego dnia, połóż się spać z odpowiednim wyprzedzeniem i nie odwlekaj tego momentu. Uwzględnij oczywiście czas na zasypianie – to indywidualna sprawa i warto poobserwować się przez chwilę, by mieć świadomość, czy potrzebujesz 10 czy 30 minut na zaśnięcie.  Jeśli zatem chcesz wstać o 6 rano w poniedziałek, połóż się spać w niedzielę między 22:00 a 22:15, by zasnąć o 22:30 i respektować zasadę pełnego cyklu snu.

Sen na wagę (złota)

Zaburzenia snu mają realny wpływ na masę ciała. Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że niedosypianie wpływa na podwyższenie poziomu greliny, czyli hormonu głodu. To właśnie wzrost tego parametru odpowiada za zwiększony apetyt i łatwiejsze uleganie kulinarnym pokusom. Zarwanie nocy może skończyć się wzrostem poziomu greliny nawet o 22 procent, lepiej zatem nie lekceważyć potęgi snu.

Kolejne testy przeprowadzane na grupie dorosłych mężczyzn wykazały, że ci, którzy nie przespali nocy, mieli zdecydowanie spowolniony metabolizm spoczynkowy. W stosunku do grupy śpiącej normalnie, ich wynik był od 5 do 20 procent niższy.

Podsumowując, nie dość, że po nieprzespanej nocy jemy więcej, to jeszcze spalamy mniej kalorii. Na efekty takiego rozregulowania nie trzeba długo czekać. Wzrost wagi albo zahamowanie spadku wagi mimo diety i ćwiczeń zdają się mieć teraz w pełni logiczne wytłumaczenie.

Wysypiaj się na zdrowie

Zdrowy, odporny organizm, smukła, zgrabna sylwetka czy silne, wytrenowane mięśnie to wynik holistycznego podejścia do zdrowia człowieka. Prawdopodobnie osiągnięcie takich rezultatów będzie niemożliwe przy braku porządnego snu.  Na nasze zdrowie musimy spojrzeć całościowo i w długoterminowej perspektywie. Tu nie ma dróg na skróty, nie można oszukiwać, a każda próba łamania zasad odbija się nieprzyjemną czkawką na naszym samopoczuciu.

Mimo że reguły gry są takie same dla wszystkich, każdy z nas jest indywidualnym zawodnikiem i musi grać samodzielnie. Samodzielnie jednak nie oznacza, że samotnie. Dzięki naszemu zespołowi nikt nie musi się już czuć pozostawiony na placu boju i rzucony na głęboką wodę bez przygotowania. Nasza kadra to zespół fachowców, który wspiera Cię w każdej dziedzinie, której potrzebujesz do osiągnięcia swoich celów fitnessowych. Trenerzy, fizjoterapeuci i dietetycy są gotowi na spotkanie z Tobą, by wspólnie pomagać Ci realizować ambitne plany i odważne marzenia. Umów się na pierwszy trening wprowadzający za darmo i zobacz, jak możemy dostosować   współpracę do Twoich potrzeb, byś już nie musiał więcej zarywać nocy na treningi.

PODOBNE WPISY:

CHCESZ SKORZYSTAĆ Z DARMOWEJ KONSULTACJI Z TRENEREM?