Trening-FBW

Trening całego ciała dla początkujących

 

Trening Full Body Workout (FBW) czyli trening całego ciała jest doskonałym pomysłem niemal dla każdej osoby, która rozpoczyna swoją przygodę z siłownią. Dobrze ułożony i poprawnie wykonywany pomoże nam kompleksowo rozwijać wszystkie partie mięśniowe, niezależnie od tego, czy będziemy chcieli zbudować masę mięśniową, pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, czy też po prostu zachować nasze ciało w dobrej kondycji i zadbać o swoje zdrowie.

 

Podstawowe zasady treningu FBW

Przede wszystkim jak sama nazwa wskazuje taki trening powinien obejmować wszystkie partie mięśniowe, które aby zachować harmonijny rozwój sylwetki ćwiczymy od największych do najmniejszych. Stosując się do tej zasady rozpoczynamy od nóg, mięśni grzbietu, klatki piersiowej i stopniowo przechodzimy do mniejszych partii takich jak barki, triceps, biceps, brzuch, łydki.

Trening FBW powinien również opierać się na ćwiczeniach wielostawowych, czyli takich, w których ruch odbywa się minimum w dwóch stawach jednocześnie (np. przysiad, martwy ciąg)

Ilość powtórzeń i serii w treningu FBW powinna być ściśle określona i dostosowana do naszego celu treningowego.

 

Wady i zalety FBW

Trening FBW ma ogrom zalet, koło których nie można przejść obojętnie. Pomaga nam kompleksowo rozwijać swoją sylwetkę, poprawia koordynację ruchową oraz kondycje, treningi nie zajmują zbyt wiele czasu, więc jest idealny dla osób zabieganych. Zróżnicowane ćwiczenia chronią nas również przed nadmiernym przeciążeniem danej partii mięśniowej oraz pozwalają na odpowiedni poziom regeneracji. Trening ten również nigdy nie będzie nudny, ponieważ śmiało możemy przebierać w bardzo dużej ilości ćwiczeń. Jednak przy Full Body Workout musimy również uważać, aby się nie przetrenować. Optymalna liczba treningów w tygodniu to od 2 do 4, a optymalna przerwa pomiędzy jednostkami to 48 godzin – warto o tym pamiętać, aby nie obciążyć nadmiernie naszego organizmu.

 

Trening FBW dla początkujących

FBW przyniesie świetne rezultaty u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią, lub planują powrót na nią po przerwie (np. po kontuzji). Bezwzględnie należy pamiętać, aby każdą sesję treningową rozpocząć 5-10 minutową rozgrzewką. Istotna jest również technika wykonywanych ćwiczeń – jeśli nie jesteśmy jej pewni warto zasięgnąć rady Trenera Personalnego, aby nie zrobić sobie krzywdy. Trener pomoże również w doborze odpowiedniej ilości powtórzeń i serii ćwiczeń, co znacznie przyspieszy osiągnięcie postawionego sobie celu.

Trening FBW

Poniżej przedstawiamy przykładowy plan treningowy, proponujemy wykonywać 4 serie po 6-12 powtórzeń każdego ćwiczenia. Liczbę dobieraj zależnie od swojego poziomu wytrenowania, jednak dla najlepszych efektów oraz wypracowania odpowiedniej techniki sugerujemy opiekę naszych Trenerów Personalnych

  1. Przysiad ze sztangą
  2. Wyciskanie sztangielek na ławeczce
  3. Wiosłowanie sztangą
  4. Wyciskanie hantli nad głowę
  5. Wyciskanie hantli zza głowy oburącz
  6. Uginanie przedramion z hantlami naprzemiennie
  7. Przyciąganie kolan do brzucha w zwisie na drążku

 

Chcesz spróbować treningu Full Body Workout ? Nie wiesz od czego zacząć ? Chcesz nauczyć się poprawnej techniki, odpowiednio zadbać o swoją sylwetkę i zdrowie ? Zapraszamy do kontaktu !

PODOBNE WPISY:

CHCESZ SKORZYSTAĆ Z DARMOWEJ KONSULTACJI Z TRENEREM?