Dobry trener personalny

Po czym poznasz dobrego trenera personalnego?

 

Początki na siłowni bywają trudne: nowa przestrzeń, dziwnie wyglądające maszyny, nieznane przyrządy, zawiłe techniki ich obsługi, a w koło sami obcy ludzie. I Ty, który musisz stawić czoła wyzwaniu i odnaleźć się w tym fitnessowym świecie…

Łapka w górę, kto był w takiej sytuacji albo tak właśnie wyobraża sobie pierwszą wizytę na siłowni. Spokojnie, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jednak zdecydowanie łatwiej rozpocząć drogę ku wymarzonej sylwetce, jeśli przy Twoim boku kroczy doświadczony przewodnik – trener personalny. To on pozwoli Ci szybko oswoić się z siłownią, zaznajomi ze sprzętem i nauczy, jak z niego poprawnie korzystać, ustali plan treningów i dostosuje go do Twoich aktualnych potrzeb i wymagań.

A jak znaleźć tego idealnego przewodnika? Dziś podpowiadamy, jakie cechy powinien mieć dobry (czytaj: profesjonalny) trener personalny.

 

Cechy dobrego trenera personalnego

 

Aby trenera personalnego móc nazwać profesjonalistą, musi on spełnić kilka warunków. Przede wszystkim jego wiedza i umiejętności powinny zapewniać holistyczne podejście do klienta. Co to oznacza w praktyce? Przyjrzyjmy się głównym zagadnieniom, którymi zajmuje się trener w codziennej pracy z klientem i wyciągnijmy wnioski, jakie cechy definiują fachowca w tej dziedzinie.

 

Trener – medyk

 

Po pierwsze, współpracę z trenerem powinieneś zacząć od drobiazgowego przypomnienia sobie swojej historii chorób i przeanalizowania karty zdrowia. Dlaczego? Bowiem dobry trener na wstępnej konsultacji szczegółowo wypyta Cię o Twój obecny stan zdrowia i przebyte choroby czy urazy.

Zainteresuje go z pewnością wszystko to, co dotyczy aparatu ruchu (np. kontuzje, złamania, bóle stawów czy kręgosłupa). Wypyta także o układ krążenia (np. nadciśnienie tętnicze czy arytmia) i układ oddechowy (np. astma). Nie bądź zdziwiony, jeśli będzie bardziej dociekliwy i zagłębi się w gospodarkę hormonalną (np. niedoczynność tarczycy) czy poprawność funkcjonowania układu nerwowego (np. padaczka). Wszak to jego praca, by zdobyć jak najwięcej kluczowych informacji o stanie zdrowia osoby, z którą ma pracować. Brak takich informacji może nie tylko osłabić efektywność treningów, ale także poważnie wpłynąć na ryzyko wystąpienia komplikacji podczas treningów, dlatego potraktuj sprawę priorytetowo i bądź szczery ze swoim trenerem.

Z drugiej strony, jeśli trener nie zadaje pytań odnośnie stanu zdrowia, można się spodziewać, że w jego wiedzy są luki, które niekoniecznie Ci się przysłużą. Bądź czujny!

 

Trener – dietetyk

 

Nie od dziś wiadomo, że osiąganie celów sylwetkowych zaczyna się w kuchni. Zatem ważniejszy niż trening okazuje się sposób odżywiania. Współcześni trenerzy personalni kładą duży nacisk na wypracowanie odpowiednich nawyków żywieniowych u swoich podopiecznych.

Dobry trener ma nierzadko rozleglejszą wiedzę na temat żywienia w sporcie niż niejeden dietetyk. Dodatkowo zapewne zna się na podstawowych dostosowaniach dietetycznych, dlatego dieta bezglutenowa, wegetariańska czy cukrzycowa nie powinna nastręczać mu większych problemów przy pracy nad stylem odżywiania klienta.

Warto zaufać radom trenera, bo te będą współgrały z dalszymi zaleceniami treningowymi, tworząc w ten sposób całościowy plan osiągnięcia Twoich celów fitenssowych.

Zwróć zatem uwagę, czy Twój trener już w czasie pierwszej konsultacji wstępnej dopytuje o aktualny sposób żywienia i czy zamierza pracować z Tobą nad wprowadzeniem modyfikacji poprawiających efektywność treningów. Jeśli nie, miej się na baczności: na nic zda się nawet najintensywniejszy trening, po którym będziesz jadł w sposób niweczący Twój trud włożony w wysiłek fizyczny.

 

Trener – metodyk ruchu

 

Tu przechodzimy do meritum, czyli wiedzy i umiejętności trenera z zakresu różnorodnych metod treningu. Dlaczego różnorodnych? Głównie dlatego, że musi być elastyczny i swój sposób działania dostosować do Twoich celów fitenssowych.

Pamiętaj, że to Ty określasz, co chcesz osiągnąć dzięki współpracy z trenerem, a jego zadaniem jest dobranie takich form aktywności, by efekty były zadowalające. Dlatego też mile widziana jest rozległa wiedza na temat rodzajów treningów (np. trening obwodowy, trening funkcjonalny, trening siły, trening kulturystyczny itd.). I choć zdarzyć się może, że Twój trener specjalizuje się w jednej czy dwóch dziedzinach treningów, to jednak powinien sprawnie operować także innymi narzędziami, by móc dostosować plan treningowy do Twoich potrzeb i możliwości, a nie narzucać Ci jego własne preferencje.

Jeżeli z jakichkolwiek powodów Wasz wspólny trening jest niesatysfakcjonujący, Twój trener powinien mieć tzw. plan B. Propozycja modyfikacji podejmowanych aktywności, zmian w sposobie ćwiczeń to oznaka dopasowywania się trenera do Twoich oczekiwań. Dobry fachowiec, widząc niezadowalające efekty czy na prośbę klienta, potrafi zaoferować inny rodzaj treningu, który może (lecz nie musi) okazać się bardziej skuteczny.

Co zrobić, gdy jednak trening Cię nudzi lub nie widzisz zamierzonych efektów, a długoterminowa współpraca z trenerem nie wydaje się owocna? Najlepiej zacząć od szczerej rozmowy i wyraźnej prośby o wprowadzenie innowacji w Waszych treningach, a jeśli i to nie pomoże, warto zastanowić się nad zmianą trenera.

 

Trener – fizjoterapeuta

 

Ponieważ praca z ciałem to ciągłe wyzwania, a wyzwania niosą ze sobą ryzyko, to dobrze by było, gdyby Twój trener posiadał podstawową wiedzę z zakresu fizjoterapii. Już ze wstępnego wywiadu medycznego trener może dowiedzieć się, że Wasza współpraca zawierać będzie elementy fizjoterapii.

Oczywiście, nie można stawiać znaku równości pomiędzy specjalistą fizjoterapii i trenerem personalnym. Jeśli jesteś chory, cierpisz na przewlekłe i bardzo bolesne dolegliwości – idź do lekarza i fizjoterapeuty, bo to oni leczą poważne stany chorobowe. Dopiero po zakończonej terapii wróć na siłownię.

Trener pracuje z ludźmi zdrowymi, borykającymi się jednak z pewnymi niewielkimi przypadłościami. Do najczęstszych należą bóle pleców, ograniczenia  mobilności stawów, wady postawy czy stany po kontuzji.

Dobry trener personalny potrafi zmodyfikować plan treningów tak, by zminimalizować ryzyko wystąpienia urazu i pogorszenia stanu zdrowia. Jednocześnie, gdy zauważy problem przekraczający granice „normalnego” funkcjonowania, nie zawaha się wysłać Cię do specjalisty na konsultację.

 

Trener – psycholog

 

Decyzja o osiągnieciu takich a nie innych celów fitenssowych z pomocą trenera personalnego pociąga za sobą szereg konsekwencji – nie zawsze łatwych do zaakceptowania. Zmiana nawyków żywieniowych, regularne wizyty na siłowni, wzmożona aktywność fizyczna czy potrzeba dobrej jakości snu mogą z czasem rodzić frustracje. Wówczas spadek motywacji do działania ściśle według zaleceń jest murowany. Trener personalny powinien Ci w takiej sytuacji pomóc się przełamać, wesprzeć na duchu, na nowo zmotywować do pracy. W takich krytycznych momentach trener wchodzi w rolę terapeuty, któremu powierzasz swoje wątpliwości i problemy.

Jeśli nie czujesz się swobodnie w towarzystwie swojego trenera i czujesz opór przed szczerą rozmową na temat tego, co utrudnia Ci stosowanie się do jego zaleceń, warto przyjrzeć się Waszej współpracy i ocenić, czy taki układ na pewno Ci odpowiada.

 

Podsumowanie

 

Staraliśmy się wykazać kilka najważniejszych cech i umiejętności trenera personalnego, które świadczą o profesjonalizmie i są gwarancją udanej współpracy. Nie jest to jednak zamknięty zbiór, każdy ma przecież swoje własne kryteria i dobiera osobę, której chce zaufać, wedle własnych wytycznych. Mamy nadzieję, że pomogliśmy!

PODOBNE WPISY:

CHCESZ SKORZYSTAĆ Z DARMOWEJ KONSULTACJI Z TRENEREM?