Kilka słów o kawie!

 

Żyjąc w szalonym tempie wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez dodatkowej dawki pobudzenia. Często sięgamy po słodzone napoje energetyczne, suplementy przed treningowe, lub właśnie po kawę. Czy to dobry wybór ?

W ostatnich latach mogliśmy spotkać się z różnymi opiniami na temat kawy. Pojawiało się wiele teorii na temat jej wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie, czy jednak warto w nie wszystkie wierzyć ?

 

Co się dzieje, gdy pijemy kawę ?

– po 10 minutach kofeina w niej zawarta zaczyna wchłaniać się do naszego krwioobiegu

– po 20 minutach Twój poziom koncentracji znacznie się poprawia

– po 30 minutach Twoja zdolność do ćwiczeń jest znacząco poprawiona

– w przeciągu 12 godzin wszystkie procesy, które zaszły w Twoim organizmie pod wpływem kawy wracają do normy, a organizm zaczyna czuć brak kofeiny

Korzyści płynące z picia kawy :

  1. Kawa pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej – istnieją badania na to, że picie kawy może nam pomóc w spalaniu tkanki tłuszczowej oraz w przyspieszeniu naszej przemiany materii. Pamiętaj jednak, że aby miała ona takie działania nie należy jej słodzić, ani zabielać śmietanką, ponieważ to dodatkowe kalorie 😊 Kofeina jest również składnikiem prawie wszystkich suplementów wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej – warto więc zacząć od picia kawy, a przede wszystkim od regularnej aktywności fizycznej zanim sięgniemy po tego typu preparaty.
  2. Kawa wspiera pracę mózgu i poprawia nastrój – kofeina sprawia, że nasze naczynia krwionośne rozszerzają się, a nasz ośrodkowy układ nerwowy jest bardziej pobudzony, co korzystnie wpływa na nasze skupienie oraz funkcje poznawcze. Po wypiciu „małej czarnej” czujemy się również pobudzeni, gotowi do działania, co wpływa na poprawę nastroju, a w długoterminowej perspektywie zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję.
  3. Kawa pozytywnie wpływa na pracę serca – wyniki medycznych testów wykazały, że picie umiarkowanej ilości kawy (2-4 filiżanki dziennie) zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca o 20%. Czym jest to spowodowane ? Badacze sugerują, że substancje zawarte w kawie mają właściwości przeciwzapalne i dobrze działają na nasze tętnice.
  4. Kawa poprawia zdolności do wysiłku – kofeinę można by nazwać „legalnym dopingiem” 😊 pozwala nam ona poprzez pobudzenie układu sercowo – naczyniowego na lepsze wykorzystanie tlenu przez tkanki i mięśnie, co z kolei ogranicza uczucie zmęczenia i osłabienia podczas ćwiczeń.

Czy każdy powinien pić kawę ?

Według światowych organizacji dzienna dawka kofeiny nie powinna przekraczać 400 mg ( filiżanka espresso to około 65 mg ). Przekroczenie tej dawki może nieść za sobą przykre konsekwencje takie jak zaburzenie rytmu dnia, bezsenność, rozdrażnienie, problemy ze strony układu pokarmowego. Picie kawy powinny również ograniczyć osoby, które borykają się ze zbyt małą ilością snu, lub są narażone na permanentny stres – u tych osób nadmiar kofeiny może powodować wzrost kortyzolu – hormonu stresu.

Jeśli do tej pory miałeś wątpliwości co do tego, czy warto pić kawę mamy nadzieję, ze powyższy artykuł sprawił, ze bez wyrzutów sumienia sięgniesz po filiżankę kawy 😊 a po kawie – zapraszamy na trening !

PODOBNE WPISY:

CHCESZ SKORZYSTAĆ Z DARMOWEJ KONSULTACJI Z TRENEREM?