Najczęstsze błędy (nie tylko) początkujących
Pierwsza przygoda z fitnessem to zwykle wielkie nadzieje i eksplodująca dawka motywacji. Sposobem na podtrzymanie tego początkowego stanu euforii jest efektywność treningów. Jak jednak osoba zaczynająca aktywność fizyczną może połączyć jedno z drugim? Wszak nowicjusz ma prawo robić błędy, a wysoka efektywność te błędy wyklucza.
Dziś zwracamy uwagę na błędy kardynalne u osób początkujących. Należy je wyeliminować w pierwszej kolejności, by nie zniechęcić się do aktywności fizycznej i cierpliwie robić swoje w oczekiwaniu na wymarzone sukcesy.
1. Cel treningowy
Po pierwsze, należy określić jasny cel treningowy. Dobrze skonstruowany cel jest precyzyjny, określony w czasie i możliwy do zmierzenia, a przede wszystkim – realny.
Co to oznacza w praktyce? Hasło „będę fit do końca tego miesiąca”, choć określone w czasie, nie jest realne, ponieważ praca nad kondycją, wydolnością, siłą czy wizualną stroną sylwetki to długotrwały proces, a nie rozwiązanie typu instant. I czym właściwie dla ciebie jest „bycie fit”? Dla każdego może to oznaczać osiągnięcie zupełnie innych parametrów i pracowanie nad zupełnie innymi sferami szeroko pojmowanego zdrowia fizycznego.
Zatem postaraj się wytyczyć sobie cele, które będziesz mógł zrealizować w dłuższej perspektywie czasowej i zmierzyć je za pomocą dostępnych narzędzi. Polecamy testy kondycyjne, które dokładnie określają twoje aktualne możliwości i monitorują poczynione postępy. Dzięki nim nawet taki cel: „będę mógł wnieść swoją przyszłą żonę na rękach na 3 piętro bez zadyszki” staje się jak najbardziej realny.
Odradzamy natomiast deklaracje w stylu „do lata wyrzeźbię sześciopak na brzuchu”, gdyż rodzi to niepotrzebne frustracje i finalnie zniechęca do regularnych treningów. Jeśli masz problem z określeniem realnego planu treningowego, zgłoś się do trenera osobistego, który na pierwszym spotkaniu powinien pomóc ci wyznaczyć dobry cel krótko- i długoterminowy.
2. Plan treningowy
Powiedzmy sobie szczerze, jeśli zależy ci na efektach, trening nie może być dziełem przypadku. Bezmyślne wykonywanie instynktownie dobranych ćwiczeń z irracjonalnym obciążeniem i w seriach dziwacznych powtórzeń nie ma szans na powodzenie. Mechanika ciała ludzkiego jest bardzo skomplikowana. I wymagająca specyficznego traktowania. Nie ma tu miejsca na radosne akty twórcze oraz improwizację niedoświadczonych amatorów.
Jeśli naprawdę chcesz budować siłę lub spalać tkankę tłuszczową, zadbaj o skrupulatne przestrzeganie odpowiedniego planu treningowego. Skorzystaj ze współpracy z trenerem personalnym. On fachowym okiem oceni twoje aktualne możliwości i dobierze zestaw ćwiczeń adekwatny do twoich możliwości, byś mógł osiągnąć swoje cele.
3. Rozgrzewka i rozciąganie
Dwa elementy, choć oddalone od siebie w czasie, to jednak nierozerwalnie ze sobą połączone, przesądzają o skuteczności całej jednostki treningowej. Mowa tu o rozgrzewce i rozciąganiu.
Na początku każdego (podkreślamy: każdego!) treningu powinna pojawić się 10 – 15 minutowa rozgrzewka. To moment, w którym ciało przygotowuje się do wzmożonego wysiłku. Mięśnie – jak sama nazwa wskazuje – muszą się rozgrzać, nim zaczniemy je forsować właściwym treningiem. Warto także zadbać o ścięgna i stawy. To pomoże wyeliminować ewentualne urazy i kontuzje.
Na zakończenie zaś warto poświęcić kolejne 10 czy 15 minut na porządne rozciągnięcie trenowanych uprzednio partii mięśniowych. Duży wysiłek sprzyja skracaniu się włókien mięśniowych, co nie przekłada się na efektywność treningu. Pamiętaj zatem o sesji rzetelnego stretchingu, by dobrze zakończyć trening.
Podsumowanie
Podsumowując, wskazane trzy elementy powinny stanowić fundamentalną bazę dla każdego, kto uprawia jakikolwiek sport. Bagatelizowanie ich rodzi poważne ryzyko. Pracując intensywnie, jednak niezgodnie z zasadami, możesz nie tylko zniechęcić się brakiem upragnionych efektów, ale także nabawić się przykrych urazów, a nawet bolesnych kontuzji.
Aby tego uniknąć, skonsultuj się z trenerem personalnym. Poświęć kilka sesji treningowych na naukę podstawowych zasad dobrego, bezpiecznego treningu i właściwej techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Twoje ciało ci podziękuje i odwdzięczy się zdrowiem, siłą i pięknym wyglądem!
PODOBNE WPISY:
CHCESZ SKORZYSTAĆ Z DARMOWEJ KONSULTACJI Z TRENEREM?