Świat fitness co jakiś czas dominowany jest przez modę, a konkretne trendy zmieniają się dość szybko. To, co jednego sezonu jest efektem pożądanym, w kolejnym może już odchodzić do lamusa. Ludzkie ciało nie jest w stanie za nimi wszystkimi nadążyć i sprostać skrajnym wyzwaniom. Obecnie popularne jest mocne rozbudowywanie kobiecych pośladków. Tendencja ta, choć teraz wydaje się powszechna, za chwilę może zaniknąć, a jej miejsce zapewne zajmie inny kształt, uchodzący za ideał.

Jedyne, co w tych chwiejnych gustach wydaje się być stałe, to chęć posiadania zgrabnego, jędrnego i umięśnionego (w ten czy inny sposób) ciała. Marzenia o wizualnej atrakcyjności są możliwe do spełnienia dzięki specjalistycznej dziedzinie fitness, zwanej fitnessem sylwetkowym lub fitnessem bikini. To dziedziny sportowe, w których główny akcent pada na wygląd – ciało powinno być proporcjonalne, z widocznymi (lecz nieprzerośniętymi) mięśniami i minimalnym poziomem tkanki tłuszczowej. Praca nad estetyką idealnej postury to długotrwały proces, wymagający poświęcenia i działania według sztywnych reguł. Precyzyjne modelowanie wymaga czasu, konsekwencji i determinacji. Droga do zaplanowanych efektów nie zawsze też idzie w parze z prozdrowotnymi wyborami.

W praktyce trenera personalnego zdarza się współpracować z klientami, dla których rzeźba ciała jest najważniejsza. Wówczas istotne jest przedstawienie kilku kluczowych kwestii, od których tak naprawdę zależy sukces tego specyficznego treningu.

Po pierwsze, reżim. Dotyczy on niemal wszystkich aspektów życia. Sportowiec, chcący uzyskać wizualne efekty dające przepustkę na scenę konkursową, powinien zdawać sobie sprawę, że każdego dnia będzie musiał walczyć o wymarzone rezultaty. Zarówno trening, jak i dieta, wsparcie suplementacyjne i sposoby regeneracji będą w stu procentach podporządkowane rutynie sylwetkowej, a jakiekolwiek odstępstwa od wytyczonego planu mogą zaprzepaścić dotychczasowe osiągnięcia.

Po drugie, przemyślany plan treningowy. Najskuteczniejsze są tu ćwiczenia wielostawowe z wolnymi ciężarami, które angażują do pracy możliwie najliczniejsze grupy mięśni. Dzięki temu przyspieszona synteza białek wpływa na rozrost masy mięśniowej i poprawę jakości skóry. Jednostka treningowa powinna być sukcesywnie intensyfikowana. Ponieważ ludzkie ciało szybko adaptuje się do nowych, trudnych warunków, konieczne jest umiejętne zwiększanie obciążenia oraz kontrolowanie poprawnej techniki wykonywanych ćwiczeń w celu uniknięcia kontuzji. Ważny jest ciągły progres, dlatego prócz dokładania kolejnych kilogramów na hantli, należy pamiętać o innych metodach zdrowego utrudniania treningu. Stały, rozważny i niegwałtowny przyrost ciężaru jest oczywiście niezbędny, jednak w pewnym momencie doprowadza do sytuacji, w której kolejny krążek na sztandze powoduje przemęczenie, uraz czy kontuzję. Dlatego w efektywnym planie treningowym trener personalny powinien postawić na rosnącą ilość serii, ilość powtórzeń czy skrócenie czasu przerwy oraz użycie metod treningowych takich jak serie łączone, super serie, czy gigant serie. Strategiczne jest też rozsądne wplecenie treningów aerobowych.

Po trzecie, dieta. Właściwe odżywienie organizmu jest niezbędne dla osiągnięcia zamierzonych efektów sylwetkowych. Restrykcyjna dieta eliminująca wysoko przetworzone produkty bogate w cukier i tłuszcze trans jest niezastąpionym elementem dbałości o estetykę ciała. Nawyki żywieniowe wspomagające rzeźbienie muskulatury powinny zatem na stałe zagościć w codzienności ćwiczącego.

Po czwarte, suplementacja. Wsparcie farmakologiczne w większości przypadków okazuje się niezbędne, gdyż wytyczone cele są zazwyczaj dalekie od przeciętnych możliwości naszego ciała. Suplementacja powinna być zlecona przez specjalistę w tej dziedzinie, zgrana z systemem żywieniowym i oparta na sprawdzonych specyfikach najwyższej jakości.

Po piąte, regeneracja. To w trakcie odpoczynku odnawiają się włókna mięśniowe, na których nam zależy najbardziej. Właśnie dlatego relaks powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany. Warto tu postawić na masaże relaksacyjne (na przykład bańką chińską czy z użyciem piankowego wałka), zabiegi pielęgnacyjne oraz saunę.