Siedzący tryb życia stał się znakiem rozpoznawczym naszych czasów, zaś jego liczne konsekwencje zdrowotne można już zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Następstwa braku aktywności fizycznej i długotrwałego przebywania w niesprzyjającej pozycji są groźne, jednak trening medyczny pomaga skutecznie się z nimi uporać.
Ludzki organizm nie jest stworzony do trwania w wielogodzinnej pozycji siedzącej, dlatego przeciętny pracownik biurowy może spodziewać się różnorodnych urazów, jeśli od początku nie zadba o swoją higienę pracy i właściwej jakości trening równoważący negatywne skutki siedzenia. Zapewnienie ergonomii przy biurku (wygodne krzesło z oparciem dającym wsparcie odcinkowi lędźwiowemu kręgosłupa, monitor ustawiony na wprost i na wysokości oczu, odpowiednia klawiatura i myszka, podkładka z poduszeczką pod nadgarstek) minimalizuje ryzyko kontuzji w wyniku przeciążeń wywołanych statycznym wysiłkiem, ale niestety im nie zapobiega. Dopełnieniem dbałości o zachowanie zdrowia jest trening medyczny.
Twój trener personalny powinien wiedzieć, jak wygląda Twój typowy dzień w pracy. Dzięki temu zaprojektuje dla Ciebie trening z elementami fizjoterapii, który z jednej strony będzie chronił Twoje ciało przed dalszymi mikrourazami, z drugiej zaś będzie leczył już zaistniałe zmiany. A lista potencjalnych zagrożeń jest naprawdę przerażająca. Poniżej prezentujemy jedynie trzy najczęstsze.
Trening medyczny a niedotlenienie ciała i umysłu
Przyjęcie nieprawidłowej pozycji siedzącej (niedostateczne wsparcie części lędźwiowej kręgosłupa, zgarbione plecy) negatywnie wpływa na układ trawienny oraz uniemożliwia pełny oddech, przez co znacząco ogranicza ilość tlenu, jaką dostarczamy organizmowi. Wynikiem tego jest chroniczne poczucie zmęczenia – zarówno ciała, jak i umysłu.
W trakcie statycznego wysiłku, do którego zaliczamy chociażby pracę przy komputerze, określone partie mięśniowe są nieprzerwanie stymulowane. Przez długi czas nie wchodzą one w fazę relaksacji, a w stanie trwałego napięcia uciskają naczynia krwionośne oraz nerwy obwodowe. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest zmniejszenie dopływu krwi do pracujących mięśni, osłabienie ich dotlenienia i niewystarczające odżywienie. W tych warunkach przebiega proces metabolizmu beztlenowego, a produkty przemiany materii nie są na bieżąco usuwane. Nagromadzenie toksyn powoduje zaś nasilające się z czasem odczuwanie bólu.
Rozwiązaniem jest wprowadzenie aktywności fizycznej, gdyż przy wysiłku dynamicznym włókna mięśniowe naprzemiennie się napinają i rozluźniają, wpływając korzystnie na ich ukrwienie, dotlenienie i odżywienie oraz umożliwiając prawidłowy metabolizm. Najlepsze efekty w równoważeniu negatywnych skutków siedzącej pracy da zindywidualizowany trening medyczny zaprojektowany przez Twojego trenera personalnego.
Trening medyczny a ból kręgosłupa
Pracując zawodowo przy biurku, na schorzenia najbardziej narażasz swój kręgosłup. Przeciążenie mięśni i więzadeł stabilizujących odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz mięśni grzbietu następuje już po około 5 – 6 godzinach przyjmowania postawy siedzącej. Kolejnym zagrożeniem są dyskopatie i przepukliny krążków międzykręgowych, do których dochodzi na skutek zwiększonego nacisku na przednią część dysku. Dalsze niebezpieczeństwo wiąże się z przykurczem mięśnia biodrowo-lędźwiowego i ustawieniem stawu biodrowego w przykurczu zgięciowym oraz przykurczem mięśni tylnej grupy kulszowo-goleniowej na skutek długotrwałego zgięcia stawu kolanowego.
Tutaj skuteczną metodą profilaktyki i leczenia większości przykrych objawów jest porządny stretching. To ważny element treningu medycznego. Dzięki niemu rozluźniają się przykurczone grupy mięśniowe, co daje niemal natychmiastowe uśmierzenie bólu. Koniecznie należy też wzmacniać mięśnie brzucha, pośladków i grzbietu. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą zminimalizować niekorzystne zmiany, jednak niezbędna jest regularność sesji treningowych – minimum 30 minut 4 razy w tygodniu – oraz stały nadzór profesjonalisty, czuwającego nad Twoim bezpieczeństwem w trakcie wykonywania poszczególnych ruchów.
Trening medyczny a nadwyrężanie odcinka szyjnego kręgosłupa
Pracownik biurowy, który długotrwale przebywa w pozycji siedzącej, może odczuwać nieprzyjemne skutki obciążenia mięśni barków, ramion i karku. W licznych przypadkach promieniujący ból może wywoływać migreny czy szumy w uszach. Skrajne formy tych zaburzeń prowadzą do osłabienia siły mięśniowej, drętwienia kończyn górnych, a nawet utraty czucia.
Aby zapobiegać tym ekstremalnym zwyrodnieniom, należy przede wszystkim zatroszczyć się o odpowiednie ustawienie monitora, aby głowa nie była ani skręcona, ani pochylona w dół czy zadarta do góry. Ważne jest także zapewnienie solidnego wsparcia odcinka lędźwiowego, dzięki któremu poprawia się ułożenie całego kręgosłupa.
Skuteczną formą radzenia sobie z dyskomfortem spowodowanym długą pracą w pozycji siedzącej jest aktywność fizyczna. Istotne jest jednak, by były to w pełni bezpieczne ćwiczenia, które będą dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Elementy treningu medycznego, wprowadzone dzięki współpracy z trenerem osobistym do codziennej rutyny treningowej, pozwolą Ci zniwelować negatywne skutki siedzącego trybu życia.
Zespół trener personalny Poznań