Jak się przygotować do biegu survivalowego?

Rzetelne treningi gwarantują, że dotrzesz do mety cało, zdrowo i z szerokim uśmiechem na twarzy, świadczącym o satysfakcji z wykonanego zadania.

Bieg terenowy z przeszkodami to ogromny wysiłek, wymagający ponadprzeciętnej determinacji w osiąganiu celów sportowych. Aby je zrealizować, należy zacząć planowanie przemyślanych treningów na około 3 – 6 miesięcy wcześniej. Dobry plan treningowy musi przede wszystkim uwzględniać Twoją aktualną kondycję fizyczną i być dostosowany do Twoich indywidualnych możliwości. Sięgając po ambitne cele łatwo o kontuzję, dlatego żeby się nie przeforsować i nie zrobić sobie krzywdy, warto zasięgnąć rady trenera osobistego. On profesjonalnie oceni Twój stan i opracuje strategię, dzięki której osiągniesz maksimum efektywności. Nasi trenerzy czekają na Ciebie – umów się, korzystając z formularza i zamawiając bezpłatną pierwszą konsultację oraz trening wprowadzający tutaj.

Z pewnością na początku musisz oswoić się z myślą, że nie tylko treningi biegowe dadzą Ci moc do pokonania wymagającej trasy. Tu niezbędne będzie wprowadzenie ogólnorozwojowych ćwiczeń o bardzo dużym stopniu zróżnicowania. Zasada jest taka, że im większe obierzemy wymagania odnośnie planowanych wyników, długości dystansu i ilości przeszkód, tym wyższy musimy założyć poziom specjalizacji poszczególnych jednostek treningowych. Cztery razy w tygodniu przygotuj się zatem na wyciskanie z siebie siódmych potów. Zaleca się bowiem dwa intensywne treningi biegowe (w mieszanej strefie tlenowo – beztlenowej) przeplatane dwoma równie solidnymi treningami sprawnościowymi (szczególnie skuteczne wydają się tu crossfit i kalistenika).

Jak się zregenerować między treningami?

Nie samymi treningami człowiek żyje, zatem pamiętaj o odpowiednim wykorzystaniu czasu na regenerację. Oprócz oczywistej dawki zdrowego snu, warto skorzystać z usług masażysty czy fizjoterapeuty, jeśli masz taką możliwość. Nasi specjaliści służą pomocą – umów się z Agatą, trenerką i fizjoterapeutką z naszego zespołu, która fachowo rozwiąże kwestie masażu mięśniowo – powięziowego i poda szereg wskazówek, jak samodzielnie w domu prowadzić codzienne sesje regeneracyjne z użyciem popularnych rozwiązań takich jak rolowanie, masaż kostkami lodu czy kąpiele solankowe.

Ostatnie, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, to sposób odżywiania. Twoja dieta powinna być racjonalna i obfitować w pełnowartościowe białko oraz węglowodany złożone pochodzące z warzyw i owoców. Zbilansowanym posiłkom koniecznie powinna towarzyszyć stała dbałość o odpowiedni poziom nawodnienia, dlatego nie zapominaj o piciu wystarczającej ilości wody (co najmniej 2 litry każdego dnia) oraz wyeliminowaniu słodzonych, gazowanych i mocno kofeinowych napojów.

Bez względu na to, czy poważnie rozważasz zapisanie się na zbliżającą się imprezę biegową w Poznaniu i okolicach, czy dopiero zastanawiasz się, czy w ogóle  się nadajesz do tego typu aktywności – zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami i rozmowy z trenerem personalnym.