Trening siłowy w bieganiu amatorskim to temat bardzo aktualny i budzący wiele emocji. Na szczęście nie ma już większej dyskusji, czy jest on potrzebny. Pozostaje jednak pytanie, jaki trening siłowy jest dla biegacza najlepszy?
TRENING SIŁOWY W OKRESIE PRZYGOTOWAWCZYM
W treningu siłowym okres przygotowawczy jest czasem wytężonej pracy. Początkowo będzie się wiązał z „zakwasami” (DOMS), obolałymi mięśniami i ciężkimi nogami, ale w krótkim czasie dadzą się odczuć także pozytywne efekty treningu. Zaobserwujemy wzrastającą siłę, wymagające podbiegi już nie będą takie straszne, a w płaskim terenie u nóg wyrosną nam skrzydła. Bardzo prawdopodobne jest, że dzięki treningom siłowym w okresie przygotowawczym unikniecie często nękających Was kontuzji.
SIŁA BIEGOWA – TRENING NÓG
Trening siłowy w okresie przygotowawczym wykorzystuje ćwiczenia, które mocno obciążają dolne partie ciała, czyli nasze nogi i pośladki. Do najważniejszych ćwiczeń zaliczamy wszelkiego rodzaju wypady, przysiady, ćwiczenia statyczne na maszynach, wyskoki lub przeskoki. Na treningu siłowym dla biegacza bardzo ważnym czynnikiem warunkującym poprawność wykonywania ćwiczeń jest dobra mobilność w stawach biodrowych i kolanowych oraz brak przykurczów mięśniowych.
STABILIZACJA CIAŁA
Trening na siłowni dla biegacza to również ćwiczenia wykorzystujące naszą stabilizację. Odpowiednia stabilność naszego ciała na bardzo duży wpływ na jakość naszego biegu oraz minimalizuje ryzyko kontuzji. Podczas treningu wykorzystuje się dyski stabilizacyjne, piłki bossu oraz powierzchnie niestabilne które zmuszają nasz organizm do aktywacji mięśni głębokich.