Trening-silowy-a-sila-umyslu

Sporty siłowe a siła umysłu

 

Niewielu zaczyna swoją przygodę ze sportem od chęci zadbania o swoje samopoczucie czy zdrowie psychiczne. Zazwyczaj przyczyną, dla której kierują swe kroki na siłownię, jest potrzeba zawalczenia o smuklejszą albo bardziej muskularną sylwetkę czy zdrowsze i bardziej wytrzymałe ciało. Jednak po pewnym czasie regularnych treningów większość osób zgodnie przyznaje, że oprócz korzyści fizycznych, zauważa wiele – może nawet potężniejszych – efektów psychicznych.

 

Zmiany (nie)widoczne gołym okiem

 

Od regularnych treningów oczekujemy przede wszystkim widocznych zmian w naszym ciele. Chcemy być szczuplejsi, szybsi, silniejsi. Jednak z treningu na trening rozwijamy się nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim – wewnątrz. Dyscyplina sportowa odciska piętno na naszej psychice.

Nagle okazuje się, że od kiedy trenujemy, jesteśmy lepiej zorganizowani, dokładni, systematyczni i efektywni w różnych dziedzinach życia. W pracy skuteczniej planujemy zadania. W domu sprawniej wykonujemy obowiązki gospodarcze. A i tak czasu wolnego mamy, paradoksalnie, nawet jakby więcej.

Tak, tak, wszystko to są wartości dodane treningów. Zyskuje nie tylko ciało, ale i umysł. A cały nasz organizm zaczyna działać jak dobrze naoliwiona maszyna.

 

Trening – nowy nawyk

 

Rozpoczęcie przygody z siłownią to nowy impuls w naszym życiu. Od nas zależy, czy stanie się on bodźcem do zmian na lepsze. Każda dobrze skonstruowana jednostka treningowa to lekcja cierpliwości, pokory, zaangażowania i nieustannego motywowania się do działania. To także przymus, by wyjść ze swojej strefy komfortu. Opuszczenie jej otwiera nas na kolejne możliwości. A one przynoszą ogromne korzyści fizyczne i psychiczne.

Proces formowania się nowych, zdrowych, dobrych nawyków jest żmudny i wymaga poświęcenia. Jednak codzienne profity, jakie z niego czerpiemy, rekompensują nam trudy walki. W końcu to dzięki nowym nawykom przesiadamy się z kanapy na rower, zyskujemy nowe hobby sportowe, poznajemy nowych przyjaciół (tak samo zakręconych na punkcie fitnessu jak my), zaczynamy się zdrowiej odżywiać i ograniczamy to, co niszczy nasz organizm.

 

Fizyczno – psychiczny koktajl

 

Ciało człowieka to skomplikowana maszyna, w której harmonijnie współdziałają wszystkie elementy. Dlatego też każde ćwiczenie generuje nowy bodziec dla organizmu. Aktywność fizyczna stymuluje mózg i rzuca wyzwanie setkom tysięcy neuronów. One przetwarzają dane i inicjują szereg dalszych procesów w ciele.

Nawet jeśli wydaje ci się, że kolejne powtórzenia w serii są nudne i nic nieznaczące – twoja psychika przyjmuje je z błogosławieństwem. Buduje się bowiem w tobie poczucie sprawczości i przeświadczenia, że możesz. Możesz osiągnąć cel. Możesz odnieść sukces.

Ważne jest jednak, by wyznaczone cele fitnessowe wspierały te naturalnie zachodzące przemiany. Jeśli zastanawiasz się, jak wytyczyć cel – skonsultuj się z trenerem personalnym. On już podczas pierwszego spotkania przeprowadzi z Tobą wywiad, na podstawie którego pomoże Ci wybrać odpowiedni cel treningowy.

 

Trening asertywności

 

Asertywność to nie tylko umiejętność mówienia „nie”, jak potocznie zwykło się ją definiować. To przede wszystkim umiejętność wyrażania swoich indywidualnych potrzeb z poszanowaniem uczuć drugiego człowieka i bez intencji robienia mu krzywdy.

I o ile samą umiejętność formułowania komunikatów asertywnych można wyćwiczyć na specjalnych treningach asertywności, o tyle treningi siłowe sprzyjają poczuciu własnej wartości, dzięki której nie odczuwamy potrzeby ranienia innych ludzi.

Wszystkie opisane wyżej korzystne zmiany w psychice, zachodzące dzięki regularnym treningom, wzmacniają samoocenę osoby ćwiczącej. Dzięki temu nie tylko wygląda ona lepiej, ale i czuje się lepiej. A w konsekwencji jest codziennie coraz lepszą wersją siebie.

 

Podsumowanie

 

Być może aspekty psychologiczne nie popchnęły cię ku sztangom i hantlom, ale z pewnością sztangi i hantle wyrobiły w tobie hart ducha, siłę woli i determinację w osiąganiu coraz ambitniejszych celów. Być może na początku zależało ci tylko na wzmocnieniu bicepsów, ale finalnie wzmocniłeś swoją psychikę.

Wiele osób regularnie trenujących zwraca uwagę na dodatkowe, nieplanowane efekty ćwiczeń i potwierdza naszą tezę, że sporty siłowe kształtują silnego duch

PODOBNE WPISY:

CHCESZ SKORZYSTAĆ Z DARMOWEJ KONSULTACJI Z TRENEREM?