Pierwszy trening z trenerem w Poznaniu

Trudne dobrego początki, czyli jak wygląda pierwszy trening personalny

 

Często przed wyruszeniem w drogę powstrzymuje nas strach przed nieznanym. W przypadku przygody z treningiem personalnym może być to obawa o to, co czeka nas w trakcie spotkania z trenerem, jak powinniśmy się zachować, co powiedzieć czy zrobić. Jeśli zastanawiasz się, jakby to było, gdybyś się w końcu zdecydował na współpracę z profesjonalistą, to ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej tłumaczymy, jak wygląda typowy początek historii fitnessowych z Tobą i Twoim trenerem w rolach głównych.

 

Prolog, czyli przygotowania do pierwszego spotkania z trenerem personalnym

 

Dobry trener personalny z pewnością wyznaczy Ci termin wstępnej konsultacji treningowej. Często jest to bezpłatne pierwsze spotkanie z wybranym trenerem, podczas którego głównie… rozmawiacie. O przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Specjalista, który powinien Cię dobrze poznać, zanim ułoży dla Ciebie optymalny plan treningowy, zapyta zapewne o pewne fakty dotyczące Twojego stanu zdrowia, trybu życia i nawyków żywieniowych oraz poprosi o nakreślenie celów treningowych. Ważne, by być przygotowanym na tego typu pytania, gdyż są one niezbędne do podjęcia dalszych decyzji.

 

Istotne jest, byś mógł precyzyjnie odpowiedzieć na pytania wywiadu medycznego. Tu pojawią się pewnie pytania o choroby i ewentualne dolegliwości ze strony układu krążenia (być może cierpisz na arytmię lub nadciśnienie?), układu ruchu (być może przebyłeś jakieś kontuzje, złamania?), układu hormonalnego (być może masz choroby tarczycy lub cukrzycę?) czy inne problemy na przykład w związku z bólami kręgosłupa o różnorodnym podłożu. Twój trener powinien wiedzieć o wszystkim, co może stanowić przeciwwskazania do konkretnych rodzajów aktywności fizycznej, dlatego sumiennie przestudiuj swoją dokumentację medyczną, by udzielić rzetelnych informacji.

Równie ważne jest określenie kilku innych wskaźników pomocnych w ustalaniu strategii treningowej. Dla trenera istotne okażą się:

  • poziom Twojej codziennej aktywności w pracy i w czasie wolnym,
  • Twoje nawyki żywieniowe związane ze sposobem odżywiania, częstotliwością i objętością posiłków, preferowanymi przekąskami,
  • ilość przyjmowanych płynów, głównie niegazowanej wody mineralnej,
  • dobowy rytm snu,
  • poziom stresu w codziennym życiu.

Wszystko to ma bowiem wpływ na efektywność treningów i ta wiedza na tematy z pozoru błahe i niezwiązane z ćwiczeniami może okazać się prawdziwym kluczem do sukcesu. Zastanów się więc dobrze nad wskazanymi powyżej zagadnieniami, by móc sprawnie (i poprawnie) udzielać odpowiedzi trenerowi.

Jeśli zaś chodzi o przyszłość, to z pewnością usłyszysz pytanie o to, co chciałbyś osiągnąć dzięki wspólnym treningom. Być może zależy Ci na poprawieniu kondycji fizycznej i wzmocnieniu wydolności organizmu, być może chodzi Ci o wymodelowanie ciała i osiągnięcie konkretnych efektów wizualnych sylwetki, być może priorytetem jest dla Ciebie utrata tkanki tłuszczowej. Pamiętaj, że tylko Ty możesz ustalać dla siebie cele treningowe. Trener jest po to, by pomóc Ci je osiągnąć w sposób zdrowy i skuteczny. To nie on powinien mówić Ci, co masz osiągnąć, jak wyglądać, do czego dążyć, tylko podpowiadać, jak najlepiej zrealizować marzenia.

 

Epizod pierwszy, czyli wstępna konsultacja treningowa

Jeśli wziąłeś sobie od serca rady z pierwszego rozdziału tego artykułu, to wiesz już, o co najprawdopodobniej będziesz zapytany i jesteś dobrze przygotowany do wywiadu z trenerem personalnym. Czy coś jeszcze może Cię zaskoczyć?

Nie zdziw się, jeśli trener zechce dokonać kilku początkowych pomiarów. Mowa tu o zmierzeniu obwodów w strategicznych miejscach, zanotowaniu startowej masy ciała czy przeprowadzeniu analizy składu ciała. To bezbolesne i błyskawiczne pomiary wykonywane najczęściej przy pomocy centymetra krawieckiego i wagi lub analizatora (np. typu Tanita). Dzięki temu ostatniemu szybko dowiesz się, jak przedstawiają się proporcje masy mięśniowej, tkanki tłuszczowej i wody zmagazynowanej w Twoim organizmie. Te wstępne parametry pozwolą później wymiernie kontrolować Twoje postępy (lub ich brak) i określać skuteczność podejmowanych działań w odniesieniu do nakreślonych celów fitenssowych.

Częstą praktyką jest także robienie zdjęć sylwetki. Fotografia przed rozpoczęciem planu treningowego będzie punktem wyjścia do oceny późniejszego postępowania. W końcu będziesz mógł pochwalić się zestawieniem zdjęć przed i po, obecnie tak popularnych w świecie mediów społecznościowych.

Na koniec możesz spodziewać się, że usłyszysz kilka dobrych rad możliwych do wdrożenia niemal od zaraz. Ważne bowiem, by zacząć działać od razu, nie odkładać nic na później, do kolejnego spotkania czy następnego treningu. Metodą małych kroczków robionych każdego dnia można zajść naprawdę daleko.

Epizod drugi, czyli trening właściwy pod okiem trenera personalnego

To, jak dokładnie będzie wyglądał pierwszy prawdziwy trening personalny, zależy w dużej mierze od Twoich indywidualnych predyspozycji, celów treningowych i sposobów pracy trenera, którego wybrałeś. Zazwyczaj jest to nieco krótsza niż standardowo jednostka treningowa. Nie chodzi tu bowiem o to, by Cię zmęczyć i zajechać do kresu sił i wytrzymałości, a jedynie przetestować i zdiagnozować Twoje możliwości oraz określić wzorce ruchowe.

Możesz przygotować się na krótki test ogólnej sprawności fizycznej. Będzie on bazował na prostych ćwiczeniach wielostawowych, takich jak przysiady, wypady, podnoszenia. Celem jest sprawdzenie, z jakiego poziomu startujesz i jak wyznaczać Ci kolejne etapy do osiągnięcia Twojego celu treningowego.

Koniecznie zabierz ze sobą strój sportowy: koszulkę na przebranie, szorty lub legginsy, sportowe obuwie. W żadnym wypadku nie wchodź na siłownię w klapkach. W trakcie ćwiczeń potrzebujesz solidnego podparcia ciała i stabilnego podłoża, dlatego właściwe obuwie jest niezbędne.

Oprócz tego wyposaż się także w butelkę niegazowanej wody mineralnej (około 1-1,5 litra na jednostkę treningową) oraz ręcznik. Przyda się on nie tyle do wycierania potu zalewającego oczy, co do zachowania należytej higieny w klubie fitness. Aby zapewnić komfort sobie i innym użytkownikom siłowni, rozkładaj go na matach i sprzętach, z których korzystasz w trakcie ćwiczeń. Wszyscy będą ci wdzięczni.

Wiedz też, że od teraz każdy trening będzie się składał z trzech niezmiennych etapów:

  • rozgrzewki, która jest fazą wstępną treningu i przygotowuje Twoje ciało do wysiłku,
  • właściwej części treningu, która zostanie każdorazowo określona przez trenera pod względem rodzaju ćwiczeń, ilości serii i powtórzeń na serię, doboru obciążenia itp.,
  • wyciszenia i uspokojenia organizmu, które kończą jednostkę treningową, zapewniając bezpieczeństwo i efektywność działania.

O wszystkie kwestie organizacyjne treningu powinien zadbać trener, byś Ty nie musiał się o nic martwić i mógł maksymalnie skoncentrować się na wykonywanym zadaniu. Główna część treningu będzie z pewnością się zmieniać i ewoluować, by zapewnić Ci harmonijny rozwój i nie zanudzić monotonnością powtarzalnych zestawów ćwiczeń, jednak trójdzielna struktura treningu powinna być zachowana – także wtedy, gdy trenujesz samodzielnie, bez nadzoru trenerskiego.

Epilog, czyli dalsze postępowanie według wytycznych trenera personalnego

 

Częstotliwość treningów personalnych uzależniona jest od wielu czynników i może na nią wpływać Twój indywidualny cel fitnessowy, możliwości czasowe i finansowe. Najpopularniejszym (a także najskuteczniejszym) rozwiązaniem jest ustalanie treningów trzy razy w tygodniu. Wówczas organizm jest odpowiednio często stymulowany do działania, a jednocześnie ma wystarczająco dużo czasu na regenerację i odpoczynek. Nie zmienia to jednak faktu, że niektórzy umawiają się na treningi raz na dwa tygodnie, inni pięć razy w tygodniu.

Bez względu na to, jaki harmonogram ustalicie, Twój trener powinien otoczyć Cię kompleksową opieką nie tylko w trakcie treningów, ale także pomiędzy nimi. Co to oznacza? Przede wszystkim musi przekazać Ci wiedzę, jak efektywnie wykorzystać czas na odpoczynek pomiędzy kolejnymi sesjami treningowymi, poinstruować na temat diety sprzyjającej osiągnięciu wyznaczonych celów, wskazać, w jaki sposób skorygować codzienne nawyki, by umożliwić sobie szybsze i trwalsze efekty. Możliwe, że otrzymasz rozpisany plan aktywności fizycznych, które powinieneś podjąć do czasu kolejnego spotkania z trenerem.

Regularne treningi pod okiem specjalisty dają gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności. Twój mentor, widząc Cię co kilka dni, jest w stanie na bieżąco wychwycić wszelkie pojawiające się nieprawidłowości, skorygować błędy i dostosować plan do indywidualnych potrzeb.

Gdy jednak treningi personalne wyznaczone są rzadziej – raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie – przybierają bardziej formę konsultacji trenerskich. Podczas takiego treningu określany jest aktualny stan fizyczny, korygowane są błędy w technice wykonywania ćwiczeń, zwracana jest uwaga na poprawność wzorców ruchowych i wytyczany jest plan, który należy zrealizować samodzielnie do następnej konsultacji z trenerem.

 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przyczynił się do rozwiania wątpliwości związanych z rozpoczęciem treningów pod okiem trenera osobistego. Opisane zagadnienia są, a przynajmniej powinny być, standardem w takiej sytuacji. Warto jednak zaznaczyć, że każdy specjalista ma swoje własne metody pracy i warto je omówić rozpoczynając współpracę z daną osobą. Dobry trener powinien otwarcie rozmawiać z klientem i szukać sposobów porozumienia, dlatego i my zachęcamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

PODOBNE WPISY:

CHCESZ SKORZYSTAĆ Z DARMOWEJ KONSULTACJI Z TRENEREM?